Żegnamy profesora Włodzimierza Jastrzębskiego

Dodane przez Agnieszka Schreiber -

Kategoria

Wybitny historyk zmarł 26 stycznia br. w wieku 84 lat (03.09.1939 ‒ 26.01.2024). Był wieloletnim i cenionym pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Postać profesora jest również związana z gminą Tuchola. Był redaktorem monografii miasta „Tuchola. Od pradziejów do współczesności” wspólnie z dr. Jerzym Szwankowskim. Poza tym często bywał w Raciążu. Czuł się tu wyśmienicie.

„Kto w Raciążu nie znał Profesora? Wolał przebywać w naszej miejscowości, z dala od miejskiego zgiełku, aby móc w spokoju oddawać się swojej pasji, jaką była historia. Poświęcił jej całe życie – i nie z obowiązku zawodowego, ale z prawdziwej miłości. Pisał nieprzerwanie, wciąż tworzył nowe publikacje. Nie mógł żyć bez kontaktu ze studentami, jeszcze w dniu 13 stycznia prowadził zdalny wykład. Czynnie uczestniczył w przedsięwzięciach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie, szczególnie w rajdach rowerowych. Był współautorem monografii Raciąża, regularnie uczęszczał na mecze Rawysa” – czytamy na profilu FB Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Raciąż.

Ceremonia ostatniego pożegnania profesora Włodzimierza Jastrzębskiego odbędzie się 1 lutego br. (czwartek) o godzinie 13:00 na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy. W imieniu samorządu gminy Tuchola w pogrzebie weźmie udział radny Paweł Cieślewicz.