Borowiackie mistrzynie plecionki na V Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Poznaniu

Dodane przez Agnieszka Schreiber -

Kategoria

Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa to jedno z największych i najważniejszych spotkań środowiska plecionkarzy i jego sympatyków na świecie. W tym roku (od 24 do 27 sierpnia) odbyła się jego piąta, jubileuszowa edycja, po raz pierwszy w halach Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Głównymi organizatorami festiwalu było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy oraz Grupa MTP. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym między innymi przez Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Po raz kolejny zgromadziło ono artystów i twórców plecionkarskich, a także miłośników rękodzieła pragnących odkryć tajemnice tej dawnej sztuki. Współcześni plecionkarze to nie tylko rzemieślnicy, ale również artyści.

V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa (odbywa się co 4 lata, tak jak olimpiady sportowe) to doskonała okazja, by spotkać się twarzą w twarz z mistrzami plecionkarstwa z 59 krajów, dowiedzieć się więcej o ich inspiracjach, technikach i historii, która tkwi za każdym ich dziełem.

135 uczestników z różnych stron świata (6 kontynentów) walczyło o nagrody i wyróżnienia w kilku kategoriach. Nasze artystki, twórczynie ludowe (Borowiackie Towarzystwo Kultury) panie ANNA PRZYTARSKA i HANNA BEHRENDT startowały w „galanterii” - najtrudniejszej kategorii plecionkarstwa. Uczestnictwo i reprezentowanie kraju w konkursie to wielki zaszczyt i uznanie.

Nasze twórczynie otrzymały medale i dyplomy za uczestnictwo, a ponadto pani Hania, światowa wicemistrzyni z 2019 r. tym razem otrzymała wyróżnienie i puchar za precyzję splotu. O wielkim i niekwestionowanym kunszcie plecionkarskim Hanny Behrendt świadczy zlecenie organizatorów festiwalu na wykonanie przez nią części pucharów, które były wręczane nagrodzonym i wyróżnionym uczestnikom konkursu. Wielkie brawa dla naszych twórczyń! Plecionko spiralna trwaj!

Tekst Maria Ollick
Fot. Elżbieta Pieczka, Maria Ollick

Uczestnicy festiwalu
Flagi krajów, z kórych są uczestnicy festiwalu
Uczestnicy festiwalu
Uczestnicy festiwalu
Prace uczestników festiwalu
Prace Hanny Behrendt
Praca Hanny Behrendt
Anna Przytarska
Hanna Behrendt