W Okoninach Nadjeziornych o Borowiakach – ich życiu, kulturze i tradycjach

Dodane przez Agnieszka Schreiber -

Kategoria

Ośrodek Wypoczynkowy „Leśna Oaza” w Okoninach Nadjeziornych. To tam 28 lipca i 11 sierpnia br. na zaproszenie ośrodka gościli członkowie Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Wszystkie miejsca w sali medialnej Restauracji „Rozmaryn” były zajęte przez gości.

Wystawa sztuki ludowej, rękodzieło, gawędy o Borowiakach Tucholskich, o ich korzeniach kulturowych i życiu codziennym (z prezentacją), pokazy przędzenia na kołowrotku i wyplatanie wiklinowego koszyka. Było też o kulturze kulinarnej. Można było posmakować borowiackich produktów lokalnych: syropu buraczanego, czyli fjuta, strucli z kapustą i grzybami oraz świeżego, wiejskiego twarogu.

Wiadomo, że tradycja, obrzędy, zwyczaje, język (gwara) i kulinaria są wyznacznikami tożsamości. Był też czas na poznanie borowiackich przyśpiewek i zabawę z „kaszubskimi nutami”, rozmowy o różnicach i podobieństwach w zwyczajach i obrzędach  panujących w różnych regionach naszego kraju i o wielokulturowości Polski.

Borowiackie Towarzystwo Kultury reprezentowali twórcy ludowi Anna Przytarska, Krystyna i Andrzej Mięsikowscy oraz Marzena Przytarska, Dorota Kłosowska i Maria Ollick.

Zdjęcia i informacja: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi