Pomoc Ukrainie

 

Malarstwo i rękodzieło artystyczne Brygidy Wolańskiej w grudziądzkim klubie „Akcent”

Dodane przez Agnieszka Schreiber - czw., 15/09/2022 - 12:47

Kategoria

Ekspozycją prac Brygidy Wolańskiej „Jedwabiem malowane” i Benefisem z okazji 50-lecia pracy twórczej Józefa Plessa - poety, prozaika, tłumacza i publicysty otwarto w czwartkowy wieczór (8.09) w grudziądzkiej galerii klubu „Akcent” nowy sezon kulturalny.

Goście wernisażu oczarowani zostali pięknem krajobrazu Borów Tucholskich, które artystka umieściła na płótnach i w awangardowej, artystycznej odzieży. Na ekspozycję składają się „akwarele malowane” włókniną oraz odzież: żakiety, nakrycia głowy, szale, narzuty oraz torebki i dodatki galanteryjne – wszystko wielobarwne, inspirowane kolorystyką przyrody, wykonywane w technice Nuno Felting. Artystka sama projektuje i wykonuje swoje prace.

Brygida Wolańska jest rodowita tucholanką. Po ukończonych studiach pedagogicznych zamieszkała i związała się zawodowo z Koronowem. Obecnie przebywa na emeryturze i mieszka w Tucholi. Swoją wiedzę i umiejętności artystyczne rozwijała samodzielnie poprzez studiowanie fachowej literatury, odwiedzanie galerii artystycznych, pracowni i wystaw.

Swoje prace prezentowała na kilku wystawach indywidualnych, zbiorowych oraz w galeriach artystycznych. Jest wiceprezeską Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi.

Informacja: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi,

zdjęcie Adam Milewski (www.facebook.com/photo/?fbid)