Borowiacy na XXIII Światowym Zjeździe Kaszubów

Dodane przez Agnieszka Schreiber - wt., 02/08/2022 - 13:01
Borowiacy na Zjeździe Kaszubów

Kategoria

W minioną sobotę (30.07) w Brusach odbył się XXIII Światowy Zjazd Kaszubów. Ale się działo!!!

Tysiące Kaszubów z kraju, z Europy i zza oceanu (Stany Zjednoczone, Kanada) i każdy z nich jak tylko mógł do późnych godzin wieczornych manifestował swoją tożsamość udziałem w pochodzie, uroczystej mszy świętej, wiecu jedności, koncertach, w zawodach tradycyjnych gier, zabawach i innych wydarzeniach towarzyszących.

Nie zabrakło nas - Borowiaków Tucholskich, których z Kaszubami łączą wspólne korzenie kulturowe, a w przeszłości silna wspólnota genetyczna.

Nasi twórcy ludowi podczas Jarmarku Zaborskiego towarzyszącego Zjazdowi aż na jedenastu stoiskach prezentowali sztukę ludową Borów - hafty, malarstwo na szkle, rzadką już dzisiaj plecionkę spiralną, koszykarstwo tradycyjne, rzeźbę w drewnie, ptaszki i zabawki drewniane.

Na życzenie odwiedzających były też pokazy tradycyjnego przędzenia na kołowrotku. Specjalnie na tę okazję przygotowane materiały promocyjne (roll’up, koszulki) podkreślały „borowiackość”, a jednocześnie związki z Kaszubami (kolorystyka, wzornictwo kaszubskie szkoły tucholskiej).

Wielkim powodzeniem cieszył się promujący Bory Tucholskie Magazyn „Bory Tucholskie”. Na imprezach towarzyszących można było spotkać wielu mieszkańców Tucholi, którzy prywatnie przyjechali do Brus wspierać ideę jednoczenia się Kaszubów i prezentowania bogactwa kultury.

Wyjazd Borowiaków z tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego na XXIII Światowy Zjazd został dofinansowany ze środków gminy Tuchola.

Informacja i zdjęcia: Maria Ollick


Source URL: https://www.tuchola.pl/aktualnosc/kultura-miasto/1095-borowiacy-na-xxiii-swiatowym-zjezdzie-kaszubow