Już możesz w pełni zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i uchronić się przed wyłudzeniem kredytu na swoje nazwisko

Dodane przez Agnieszka Schreiber -

Kategoria

Chcesz zastrzec swój numer PESEL, aby nikt nie wykorzystał go bez Twojej wiedzy? A może chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, aby na przykład wziąć kredyt? Sprawdź, jak możesz to zrobić przez internet lub w urzędzie.


Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki.
Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.
 

Od 17 listopada br. jest już możliwość zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL. 
Można to zrobić w aplikacji mObywatel lub w dowolnym urzędzie miasta/gminy. Usługa jest bezpłatna i będzie zrealizowana od razu. 
 

W Urzędzie Miejskim w Tucholi wystarczy zgłosić się do Wydziału Spraw Obywatelskich – biura dowodów osobistych, pokój numer… (niski parter) w dni robocze w godzinach pracy urzędu:

  • poniedziałek, środa, czwartek: 7:30 – 15:30
  • wtorek: 7:30 – 17:00
  • piątek 7:30 -14:00. 

W przypadku zastrzegania numeru w urzędzie konieczny będzie osobisty wniosek złożony w postaci papierowej i opatrzony własnoręcznym podpisem. 
Urzędnik przyjmie wniosek, wprowadzi go do systemu i wyda potwierdzenie zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.
Więcej informacji na stronie Ministerstwo Cyfryzacji