Żeby borowiacka mowa nie zniknęła…
Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego oraz Borowiackie Towarzystwo Kultury zapraszają 25 maja br. (poniedziałek) o godz. 9:30 na II Konkurs Gwary Borowiackiej „Chto by sia swoji mowy wyper…”
Wystąpią:
Teatrzyk „Bajdurki z Dwójki”
Szkolny Zespół Wokalny przy Szkole Podstawowej nr 2 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi.
Ogłoszenie wyników około godziny 12:00.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków gminy Tuchola.
Jak pisze na swojej stronie FB Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi, tytułem konkursu jest myśl ks. Bernarda Sychty, etnografa, językoznawcy, dramatopisarza i badacza kultury Borów Tucholskich - Chto by sia swoji mowy wyper, to jakby sia swoji matki wyper…
Celem konkursu, który skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej z gminy Tuchola i powiatu tucholskiego, jest promowanie znajomości zanikającej gwary regionalnej, rozwijanie świadomości językowej i kulturowej, kształtowanie tożsamości regionalnej i lokalnej oraz popularyzacja borowiackiego dziedzictwa kulturowego.
Uczestnictwo w konkursie to również pogłębianie wiedzy na temat borowiackiej tradycji i pobudzanie aktywności twórczej wśród dzieci i młodzieży.
Zmagania językowe mogą okazać się wspaniałą zabawą i pochwaleniem się znajomością gwary Borowiaków Tucholskich.