Miasta partnerskie

POLSKA

KUDOWA-ZDRÓJ

herb kudowa zdrój
 
Współpraca z gminą Kudowa-Zdrój rozpoczęła się w 2009 roku i polegała na wymianie grup młodzieży szkolnej w okresie wakacyjnym. Formalnym przypieczętowaniem tych kontaktów było podpisanie 5 czerwca 2012 r. w Urzędzie Miejskim w Tucholi umowy o współpracy partnerskiej w takich dziedzinach, jak: turystyka, kultura, edukacja, kultura fizyczna, promocja i przedsiębiorczość. Dla upamiętnienia partnerstwa obu gmin w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Tucholi zawieszono tablicę z herbem Kudowy-Zdroju. To pierwsza polska partnerska gmina Tucholi.
Kudowa-Zdrój to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk polskich, położone w południowo-zachodniej części Ziemi Kłodzkiej, na wysokości 388 – 700 m n.p.m. Miasto leży w płaskiej kotlinie o długości 9 km i szerokości 6 km, która z trzech stron otoczona jest górami: Stołowymi, Wzgórzami Lewińskimi oraz wzgórzami należącymi do Gór Orlickich. Przez miasto przebiega międzynarodowa droga E 67 Wrocław – Praga. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta funkcjonuje jedno z największych granicznych przejść drogowych między Polską a Republiką Czeską: Kudowa Zdrój–Nachod.
Kudowa–Zdrój należy do najstarszych uzdrowisk w Polsce i Europie. Miejscowość ta po raz pierwszy wzmiankowana jest w roku 1477 w dokumencie Henryka Starszego, syna króla czeskiego, Jerzego z Podiebradu. Początkowa nazwa wioski brzmiała Lipolitov. W połowie XVI wieku nazwa uległa zmianie na Chudoba, później Kudoba i od 1945 roku na Kudowa–Zdrój.
 


NIEMCY
LUBTHEEN

Herb Lubtheen

Zjednoczenie Niemiec i reforma samorządu terytorialnego w Polsce spowodowały narodziny inicjatyw związanych z zawieraniem umów partnerskich pomiędzy gminami. I tak dotychczasowe kontakty z Hagenow, na początku nieformalnie przerodziły się w nawiązanie kontaktów z niedalekim (od Hagenow) Lubtheen. Po obustronnych wizytach delegacji, z woli Rady Miejskiej Tuchola wyrażonej w uchwale z 6 maja 1993r. o nawiązaniu współpracy z gminami niemieckimi, w czerwcu 1993r. nastąpiło zawarcie umowy oficjalnej z tym miastem. W umowie czytamy m.in. ”...połączone wieloletnimi przyjaznymi stosunkami, deklarują wzajemne partnerstwo. Oba miasta jednoczy nadzieja popierania zainteresowań kulturalnych i gospodarczych oraz ożywienia związków ponadgranicznych...”. Charakter partnerstwa z miastem Luabtheen w zasadzie jest podobny do tego, który łączył nas do tej pory z Hagenow. Przez ponad dziesięcioletni okres współpracy kilkakrotnie następowała też wymiana przedstawicieli obu samorządów. Ściśle ze sobą współpracują kluby sportowe - Tucholanka i Concordia, kilkakrotnie gościł w Lubtheen zespół dziecięcy „Tuchliki” oraz orkiestra dęta Zespołu Szkół Leśnych i Agrotechnicznych, uświetniając swoimi występami tamtejsze uroczystości gminne, zawiązały się przyjazne kontakty pomiędzy strażakami ochotnikami a także młodzieżą szkolną na bazie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych i tamtejszej szkoły zawodowej.

www.luebtheen.de

OLCHING

Olching

Nieco odmienny charakter ma partnerstwo z Gminą Olching, położoną w Bawarii. Bawarczycy przywiązujący bardzo dużą uwagę do tradycji, zwyczajów i kultury. Już po pierwszym pobycie w Tucholi w 1989r. zauroczyli się miastem i jego okolicami oraz naszym życiem kulturalnym. Z podziwem przyjęli artystyczną działalność naszych hafciarek, zwłaszcza hafty w kolorach złota i bursztynu. Nadmienić należy, że w nawiązaniu kontaktów z Gminą Olching duży udział miał Polak zamieszkały w Olching - Rajmund Bruszyński (dzisiaj już nieżyjący) i jego małżonka – oboje działacze Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Monachium. Zawiązanie oficjalnego partnerstwa z Gminą Olching nastąpiło 17 kwietnia 1994r. Nasze miasta dzieli 1 tys. km. Nie jest to jednak przeszkoda. Systematycznie ze sobą współpracują towarzystwa kulturalne i regionalno-folklorysyczne. Do tradycji należą wspólne plenery malarskie - zamiennie każdego roku w Olching i w Tucholi. Nasze zespoły artystyczne i muzyczne miały możliwość występować w Olching podczas tamtejszych uroczystości, z kolei zespoły regionalno-folklorystyczne kilkakrotnie uświetniały program naszego regionalnego święta - Dni Borów Tucholskich. Swoich przyjaciół w Olching mają hafciarki, kluby seniora, strażacy. Tamtejsi skauci też poznali walory naszego regionu obozując przez 3 tygodnie w Świcie. Wszystko to daje obu stronom wiele możliwości poznawania problemów obu gmin, sposobów ich rozwiązywania i podpatrywania. Podkreślić należy, że dotychczasowa współpraca w dużej mierze współfinansowana była ze środków Komisji Europejskiej w Brukseli. W obu miastach przykłada się też uwagę do zaznaczania i upamiętniania naszego partnerstwa, m.in. w Olching jest ulica Tucholska. My z kolei na sali obrad Rady Miejskiej oraz na rogatkach miasta umieściliśmy herby miast partnerskich.

www.olching.de