Nasze symbole

Herb miasta patronką Tucholi jest św. Małgorzata, która widniała od najdawniejszych czasów na wszystkich pieczęciach miejskich. Jak głosi legenda, miała ona uchronić miasto i mieszkańców podczas oblężenia Tucholi, kiedy to ukazała się obrońcom, nakazując rzucać we wrogów chlebem. Najeźdźcy przekonani o sile mieszkańców i ogromnych zapasach broniącej się ludności odstąpili od oblężenia.

herb Tucholi

 

Św. Małgorzata przedstawiana jest w koronie z aureolą. W lewej ręce trzyma krzyż, a w prawej gołębia. W dawnych czasach, w zależności od wizerunku, w jednej ręce trzymała krzyż, a w drugiej gołębia. Na pieczęciach miejskich przedstawiana była także jako postać depcząca smoka.

Flaga miasta – Flaga nawiązuje swym charakterem i kolorystyką do herbu. Na jej kompozycję składają się trzy elementy: białe pole przedzielone niebieskim krzyżem z wizerunkiem św. Małgorzaty.

flaga tucholi

 

Hejnał miasta - hejnał Tucholi codziennie o godzinie 12.00 odgrywany jest z wieży dawnego magistratu przy placu Wolności (rynek starego miasta). Autorem hejnału jest Zbigniew Sampławski.

 

Hejnał miasta