Pomoc Ukrainie

06.04.2022 r.

Pomoc finansowa ONZ dla Uchodźców

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) udziela pomocy pieniężnej osobom, które uciekły z Ukrainy i przybyły do Polski w dniu 24 lutego 2022 r. lub później.

Jeżeli uciekłeś z Ukrainy i chciałbyś otrzymać pomoc finansową, podaj swój polski numer telefonu oraz liczbę członków rodziny w Polsce.

Więcej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy finansowej znajduje się na stronie internetowej https://help.unhcr.org/poland/pl/informacje-dla-osob-pochodzacych-z-ukrainy/

Informacja: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego,

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorski w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy


05.04.2022 r.

Spotkania dla obywateli Ukrainy z Konsulem Generalnym Ukrainy w Gdańsku

Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku przygotował dla obywateli Ukrainy spotkania z Konsulem Generalnym Ukrainy w województwie kujawsko-pomorskim, podczas których będzie można uzyskać pomoc w kwestii paszportów i innych dokumentów.

W Bydgoszczy zaplanowana dwa spotkania w dniach 6 i 7 kwietnia br. w godz. 9:00 – 16:00 w siedzibie Konsulatu Honorowego Ukrainy przy Regionalnym Punkcie Informacyjno-Doradczym, WSG, ul. Garbary 2, budynek C, parter C 001.

W Toruniu zaplanowano spotkanie w dniu 8 kwietnia br. w godz. 9:00 – 16:00 w Punkcie Recepcyjnym dla obywateli Ukrainy w Hotelu Kopernik, ul. Wola Zamkowa 16.

Dodatkowych informacji o spotkaniach można uzyskać pod nr tel. 52 567 07 86

Jednocześnie informuję, że obsługa obywateli Ukrainy będzie odbywać się na bieżąco bez konieczności wcześniejszej rejestracji.


24.03.2022 r.

ZUS: infolinia dla obywateli Ukrainy

Pod numerem telefonu 22 444 02 55 ZUS uruchomił linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. z powodu wojny.

Specjalna infolinia będzie działać pod numerem 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 18:00, a obsługiwać ją będą m.in. uchodźcy z Ukrainy. Opłata za połączenie jest według stawek operatorów. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS na swojej stronie internetowej publikuje również informacje w języku ukraińskim m.in. gdzie i na jakich warunkach potrzebujący mogą uzyskać pomoc. Są tam także informacje o świadczeniach rodzinnych, e-usługach czy emeryturach i rentach. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już wkrótce zostanie udostępniona możliwość zakładania profilu PUE w języku ukraińskim – dodaje rzeczniczka.

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do żłobka. Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Konsultanci infolinii podpowiedzą m.in. jak wypełnić i wysłać wniosek oraz jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku pomogą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już niebawem w placówkach ZUS będą także czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim. Będą również dostępne materiały drukowane w tym języku.

Z powodu wojny na Ukrainie już ponad dwa miliony obywateli tego państwa wjechało do Polski, szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych. Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300 osób.

W związku z wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Zebrane produkty trafiają do organizacji zajmujących się pomocą.

Informacja: Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim


22.03.2022 r.

PESEL, Profil Zaufany i aplikacja mObywatel dla obywateli Ukrainy - instrukcja dla użytkowników

Zamieszczamy film instruktażowy dotyczący procesu nadania numeru PESEL, informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywatela Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

Przygotowany materiał ma stanowić pomoc dla obywateli Ukrainy w wyjaśnieniu kroków związanych z nadaniem numeru PESEL, informacji dotyczących aplikacji mObywatel oraz czym jest Profil Zaufany.

Tutorial został podzielony na trzy części.

Pierwsza z nich pokazuje kroki związane z nadaniem numeru PESEL:

 • Kto może uzyskać?
 • Gdzie dostać numer PESEL?  
 • Co musisz przygotować?
 • Jak dostać numer PESEL?
 • Ile będziesz czekać?
 • Ile zapłacisz?

Druga część dotyczy Profilu Zaufanego oraz objaśnia proces jego założenia.

Trzecia część filmu dotyczy niezbędnych informacji związanych z aplikacją mObywatel i dokumentu Diia.pl przygotowaną dla obywateli Ukrainy.

Tutorial został przygotowany w języku ukraińskim z polskimi oraz ukraińskimi napisami.


22.03.2022 r.

Chcesz uzyskać świadczenie z tytułu przyjęcia obywatela Ukrainy pod swój dach? Zgłoś się do OPS-u

Burmistrz Tucholi informuje mieszkańców, którzy udzielili pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa i będą chcieli otrzymać świadczenie z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia, że wnioski można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Tucholi, ul. Świecka 45.


18.03.2022 r.

Ważny komunikat dotyczący pobytu w Polsce obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy przebywający na terenie naszej gminy, którzy deklarują chęć pozostania na terenie Polski, powinni wypełnić ankietę wraz z niezbędnymi zgodami: na przetwarzanie danych osobowych i klauzulą informacyjną RODO.

W związku z powyższym zwracamy się do mieszkańców i podmiotów, u których przebywają obywatele Ukrainy, o pomoc w dopełnieniu tej formalności.

Wypełnione ankiety należy przekazać do Powiatowego Urzędu Pracy w Tucholi.


17.03.2022 r.

Materiały dotyczące wstępnej pomocy psychologicznej uchodźcom z Ukrainy


17.03.2022 r.

Wnioski o świadczenia rodzinne dla uchodźców wkrótce na PUE ZUS

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do żłobka.

Aby złożyć wniosek, uchodźca i dziecko musi posiadać specjalny PESEL. Potrzebne będzie też konto w banku i polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Dzięki niej uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia rodzinne na dzieci takie jak:

 • świadczenie wychowawcze 500+ - na dziecko w wieku do lat 18, płatne po 500 zł miesięcznie,
 • rodzinny kapitał opiekuńczy RKO – na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia dziecka, maksymalna kwota świadczenia 12 tys. (płatne po 1000 zł albo 500 zł miesięcznie w zależności od wyboru rodzica),
 • świadczenie dobry start 300+ - jednorazowe świadczenie w kwocie 300 zł płatne na dziecko, które uczęszcza do szkoły, nabór wniosków o to świadczenie w okresie od 1 lipca do 30 listopada 2022 r.
 • dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku – świadczenie w kwocie 400 zł miesięcznie nie więcej niż faktyczna opłata za pobyt dziecka w placówce płatne na rachunek placówki, do której uczęszcza dziecko, nabór wniosków od 1 kwietnia 2022 r.

Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS, a wypłaty świadczenia będą przekazywane na rachunki bankowe w Polsce. Co ważne wnioski będą dostępne w języku ukraińskim.

Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku pomogą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na PUE ZUS udostępnimy także specjalne kreatory wniosków - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodatkowe informacje

Informacja: Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Ręce dwojga dorosłych i dziecka na tle flagi Ukrainy


16.03.2022 r.

Informacja dla osób z Ukrainy (w języku polskim i ukraińskim)

1. Jeśli przybyłeś/przybyłaś do Polski po 24 lutego 2022 r., to:

POTWIERDŹ SWÓJ POBYT W POLSCE, ZGŁASZAJĄC SIĘ DO:

Urzędu Miejskiego w Tucholi
pl. Zamkowy 1
89-500 Tuchola
w godz.: poniedziałek – czwartek 7:30 – 15:30, w piątek do 14:00
tel. +48 539 940 342

2. O POMOC MEDYCZNĄ, LEKARSTWA ZGŁOŚ SIĘ DO:

Miejskiego Centrum Lekarskiego
ul. Świecka 27
89-500 Tuchola

3. O POMOC OGÓLNĄ ZGŁOŚ SIĘ DO:

Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Świecka 45, 45A
89-500 Tuchola
w godz. 8:00 – 15:30 (poniedziałek – piątek)
tel. +48 798 519 118
POMOC ŚWIADCZONA JEST NIEODPŁATNIE

4. O POMOC PRAWNĄ I PSYCHOLOGICZNĄ ZGŁOŚ SIĘ DO:

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem
ul. Kościuszki 16,
89-500 Tuchola
telefon w czasie dyżuru Pracownika Pierwszego Kontaktu: 574 503 760
Dyżur Pracownika Pierwszego Kontaktu:
Poniedziałek 11:00 – 16:00
Czwartek 15:00 – 20:00.

5. O POMOC W SPRAWIE ZATRUDNIENIA ZGŁOŚ SIĘ DO:

Powiatowego Urzędu Pracy
Plac Wolności 23
89-500 Tuchola
Telefon w sprawie rejestracji i zatrudnienia obywateli Ukrainy:
52 55 90 813 lub 782 021 523

6. O POMOC W SPRAWIE SZCZEPIENIA I POMOCY ZWIERZĘTOM ZGŁOŚ SIĘ DO:
Gabinety weterynaryjne, w których dokonuje się szczepienia i oznakowania zwierząt na terenie powiatu tucholskiego:

Gabinet Weterynaryjny Maria Łukaszewicz,
ul. Kołłątaja 7,
89-500 Tuchola
tel 660 477 155
lub
OLWET Michał Oleszkiewicz
ul. Główna 8,
89-500 Tuchola
tel. 608 394 221

7. O POMOC W SPRAWIE SZCZEPIEŃ OGÓLNYCH I PRZECIW COVID-19 ZGŁOŚ SIĘ DO:

Lekarza pierwszego kontaktu w lokalnej przychodni zdrowia.

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З УКРАЇНИ

Якщо ви приїхали до Польщі після 24 лютого 2022 року, то:

1. ПІДТВЕРДИТЬ ВАШЕ ПЕРЕБУВАННЯ В ПОЛЬЩІ, ЗА АДРЕСОЮ:

Ратуша в Тухолі
Майдан Замковий 1,  89-500 Тухоля
в годинах : понеділок - четвер 7:30-15:30, п'ятниця до 14:00
тел.+48 539 940 342

2. ОТРИМАТИ МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ ТА ЛІКИ:

Муніципальний медичний центр
вул.  Світська  27,  89-500 Тухоля
ДОПОМОГА БЕЗКОШТОВНА

3. ДОПОМОГА БЕЗКОШТОВНА:

Центр соціальної допомоги
 вул.  Світська 45, 45А,  89-500 Тухоля
 у годинах  8:00-15:30 (понеділок - п'ятниця)
 тел.+48 798 519 118

4. ЗА ЮРИДИЧНОЮ I ПСИХОЛОГІЧНОЮ ДОПОМОГОЮ ЗBEPТAТИСЬ:

Місцевий центр допомоги жертвам злочинів
вул. Костюшки 16
89-500 Тухоля

Телефон під час виконання обов'язків працівника першого контакту : 574 503 760
Графік роботи працівника першого контакту:
Понеділок 11:00 – 16:00
Четвер 15:00 - 20:00.

5. B ПOШУЦI РОБОТИ ЗBEPТAТИСЬ:

Повітове бюро праці
Площа Свободи 23
89-500 Тухоля
Телефон для реєстрації та працевлаштування громадян України: 52 55 90 813 або 782 021 523

6. НА ТЕМУ ВАКЦИНАЦІЇ ТА ДОПОМОГИ ТВАРИНАМ ЗBEPТAТИСЬ:

Ветеринарні кабінети де в Тухольському повіті вакцинують та маркують тварин
Ветеринарний кабінет Марії Лукашевич
вул. Колoнтaя 7
89-500 Тухоля
тел 660 477 155
або
„Oлвет” Міхал Олешкевич
вул. Головна 8,
89-500 Тухоля
телефон: 608 394 221

7. НА ТЕМУ ЗАГАЛЬНOЇ ВАКЦИНАЦІЇ ТА ПРОТИ COVID-19 ЗBEPТAТИСЬ ДО:

Сімейнoго лікаря у вашій місцевій поліклініці


11.03.2022 r.

Pilnie potrzebne rzeczy dla mieszkańców Ukrainy

Szanowni Państwo

Zwracamy się z prośbą o pomoc. Otrzymaliśmy informację z Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucholi o pilnym zapotrzebowaniu na rzeczy dla mieszkańców Ukrainy, którzy przybyli i przybywają do naszej gminy.

Poniżej lista:

 • Bielizna damska i dziecięca (dziewczęca i chłopięca): majtki, skarpetki;
 • T-shirty, podkoszulki (rozmiary damskie i dziecięce);
 • Proszki, płyny do prania;
 • Płyny do płukania;
 • Mleko w kartoniku 3,2%.

Bardzo prosimy, aby przekazywane rzeczy były nowe.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby wspomóc potrzebujących, niech zgłosi się do Punktu Zbiórki rzeczy dla mieszkańców Ukrainy, który mieści się w Domu Dziennego Pobytu OPS przy ul. Świeckiej 45a w Tucholi.

W najbliższy weekend (12 – 13.03) punkt będzie czynny w godzinach 8:00 – 18:00, a potem wyłącznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:30.


03.03.2022 r.

Apel do mieszkańców

Prosimy mieszkańców naszej gminy, którzy przyjęli do siebie uchodźców z Ukrainy, o zgłaszanie tego faktu do Urzędu Miejskiego w Tucholi.

Zgłoszenia można dokonać osobiście w siedzibie tutejszego urzędu pok. nr 103, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu, telefonicznie pod numerem: 539 940 342 lub mailowo: pomocukrainie@tuchola.pl


28.02.2022 r.

Szanowni Mieszkańcy gminy Tuchola

To co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, stało się rzeczywistością. Za naszą wschodnią granicą, u naszego sąsiada, trwa wojna. Solidaryzujemy się z Ukrainą - każdy naród ma prawo do wolności, a każde państwo do nienaruszalności swoich granic.

Sytuacja w Ukrainie jest dramatyczna i bardzo dynamiczna. Wielu obywateli Ukrainy ucieka przed wojną do Polski. Potrzebują pomocy. Chcemy i powinniśmy pomagać – zarówno jako samorząd, jak i poszczególni mieszkańcy.

Jako samorząd rozpoczęliśmy działania przygotowawcze, m.in. wytypowaliśmy lokale gminne, w których możemy przyjąć uciekających przed wojną. Będą to zapewne rodziny, głównie kobiety i dzieci, bo mężczyźni zostali w Ukrainie objęci powszechną mobilizacją.

W odpowiedzi na Państwa sygnały chcemy stworzyć bazę wiedzy, kto z naszych mieszkańców może i chce pomóc oraz w jaki sposób.  

W naszej gminie został powołany Miejski Sztab Pomocy Ukrainie. Dane teleadresowe sztabu:

Urząd Miejski w Tucholi
pl. Zamkowy 1, 89-500 Tuchola, pokój 103
tel. 52 56 42 501 – w godzinach pracy urzędu
e-mail: pomocukrainie@tuchola.pl lub info@tuchola.pl

Do sztabu można zgłaszać:

 • informacje o zamiarze przybycia do gminy obywateli z Ukrainy,
 • chęć zakwaterowania obywateli z Ukrainy,
 • możliwości wyżywienia całodziennego dla obywateli z Ukrainy,
 • chęć wolontariatu na rzecz obywateli przybywających  z Ukrainy,
 • ewentualne oferty pracy dla obywateli z Ukrainy.

Dla tych z Państwa, którzy się na to zdecydują, przygotowaliśmy specjalny formularz. Prosimy o jego wypełnienie i przesłanie na wskazane adresy e-mailowe z dopiskiem POMOC UKRAINIE lub dostarczenie do Urzędu Miejskiego w Tucholi.


Baner z napisem: Numer konta gminy Tuchola do wpłat na rzecz pomocy Ukrainie

Poniżej zamieszczamy numer konta gminy Tuchola do wpłat na rzecz pomocy Ukrainie:

20 8174 0004 0000 2163 2000 0400


Baner z napisem: Punkt zbiórki

Ponadto na terenie gminy Tuchola funkcjonuje Punkt Zbiórki, gdzie można zgłosić gotowość wsparcia materialnego dla obywateli z Ukrainy:

Dom Dziennego Pobytu OPS
ul. Świecka 45a
czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 15:30

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym w Ukrainie:

 • ODZIEŻ I OKRYCIA - koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, płaszcze przeciwdeszczowe, ubrania
 • (tylko rzeczy nowe),
 • ŚRODKI HIGIENY I CZYSTOŚCI - płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło, pasta i szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezynfekujące, maski filtrujące lub jednorazowe,
 • ŻYWNOŚĆ – woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik),
 • INNE – zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy.

Wszystko powinno być pogrupowane, tj. popakowane w oddzielne zbiorcze opakowania /reklamówki, torby, kartony/ i najlepiej opisane np. żywność.

UWAGA! Całą pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych oraz właściwi wojewodowie.

Na bieżąco będziemy Państwa informować o potrzebach rodzin ukraińskich, które osiedlą się w naszej gminie za pomocą mediów lokalnych, informacji zamieszczanych na stronie internetowej gminy Tuchola www.tuchola.pl oraz za pomocą mediów społecznościowych Facebook.

W tej sytuacji wszystko, co możemy zrobić to zachować spokój i pomagać.


Inne informacje

Baner o treści: Pomoc Ukrainie na szczeblu wojewódzkim

Informujemy, że wojewoda kujawsko–pomorski uruchomił ogólnodostępną infolinię pod nr tel. 52 34 97 804 oraz 52 34 97 461 obsługiwaną w języku ukraińskim i polskim oraz stronę Pomoc dla obywateli Ukrainy

Została również uruchomiona specjalna, dedykowana strona internetowa Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz infolinia +48 47 721 75 75.

Baner o treści: Pomoc Ukrainie na szczeblu rządowym

Rząd uruchamia mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Wsparcie przekazywane będzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia Ukrainy oraz Ukraińców uciekających przed atakiem Rosji na ich ojczyznę. W szczególności zachęcamy do współpracy jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne, przedsiębiorstwa, a także osoby prywatne.

Pomoc kierowana będzie do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.

Chcesz pomóc? Jest kilka sposobów!

To Ty decydujesz, w jakim zakresie możesz pomóc. Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz.

Jest kilka opcji pomocy:

 • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
 • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania - na kilka - kilkanaście dni;
 • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób;
 • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

Formularz dostępny jest na stronie: pomagamukrainie.gov.pl

Jeśli Twoja gmina, powiat, województwo, fundacja, stowarzyszenie, firma itp. otrzymały prośbę o wsparcie bezpośrednio od kogoś z Ukrainy – przekaż nam szczegóły, a ułatwimy przekazanie pomocy.

Pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami.

Więcej informacji na stronie Pomagam Ukrainie


ZUS wspiera uchodźców z Ukrainy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej publikuje informacje również w języku ukraińskim. Jest także gotowy, by udostępnić swoją bazę lokalową uchodźcom z Ukrainy.

Na stronie internetowej ZUS-u ukazały się pierwsze informacje w języku ukraińskim, gdzie i na jakich warunkach uchodźcy mogą uzyskać pomoc. Będą również publikowane aktualne treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Natomiast na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

„Będziemy starali się, aby wszystkie ważne dla uchodźców informacje były dostępne na stronie ZUS w języku ukraińskim. Pracujemy także nad innymi rozwiązaniami na rzecz uchodźców z Ukrainy. Będziemy o tym na bieżąco informować” – zapowiada szefowa ZUS.
„Jesteśmy gotowi, by udostępnić uchodźcom z Ukrainy naszą bazę lokalową. To jest ok. 1400 miejsc w ośrodkach szkoleniowych. Już wczoraj przyjęliśmy pierwsze trzy rodziny” - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Polskie emerytury i renty na Ukrainie

Z uwagi na trwającą wojnę na Ukrainie część osób, którym ZUS wypłaca polską emeryturę lub rentę na ukraińskie rachunki bankowe, może nie być w stanie pobierać tych świadczeń. Jeśli taka osoba znajdzie się na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki ZUS. Wówczas emerytura lub renta będzie wypłacana na nowy wskazany rachunek bankowy w Polsce. Świadczenie będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać.

Jeśli natomiast dana osoba znajdzie się na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację o swoim problemie. Ważne, by wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać.

Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS w celu udzielenia pomocy. Można od razu wskazać też nowy numer rachunku bankowego dla ZUS do otrzymywania świadczeń np. w Rumunii lub Mołdawii, Czechach, Słowacji.
ZUS skontaktuje się z daną osobą i ustali dalszą wypłatę polskiej emerytury lub renty. ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy. Świadczenie będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać.

Informacja: Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w w województwie kujawsko-pomorskim

 

Pomoc dla obywateli Ukrainy – Infolinia 19524

Obywatele Ukrainy, poza niezbędnym wsparciem w zakresie miejsca zamieszkania, wyżywienia czy opieki zdrowotnej, potrzebują również dostępu do informacji o możliwości podejmowania pracy. Mogą w tym zakresie skorzystać zarówno z materiałów informacyjnych w języku ukraińskim oraz instytucji publicznych zajmujących się aktywizacją zawodową.

Pomoc dla obywateli Ukrainy – Infolinia 19524

Jedną z takich instytucji jest Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia „Zielona Linia”. Jest to nowoczesny urząd pracy online – otwarty dla każdego, o każdej porze. To portal internetowy oraz Infolinia, na których dostępne są wszystkie niezbędne informacje o pomocy udzielanej przez 16 wojewódzkich, 340 powiatowych urzędów pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Na portalu dostępna jest również wyszukiwarka ofert pracy oraz informacje, porady, filmy jak poszukiwać pracy.

Zielona Linia zawiera szeroki zakres kanałów komunikacji: telefoniczny, mailowy, za pośrednictwem serwisów społecznościowych oraz w formie czatu z konsultantem.

Infolinia 19524

Portal Zielona Linia jest dostępny pod adresem: www.zielonalinia.gov.pl
Na jakie wsparcie możesz liczyć jako obywatel Ukrainy?

Wybierając numer 19524 lub wchodząc na stronę www.zielonalinia.gov.pl, można otrzymać informacje na temat:

 • ofert pracy,
 • uprawnień na rynku pracy,
 • szkoleń i przekwalifikowań,
 • form wsparcia z urzędu pracy,
 • procedur zatrudniania cudzoziemców,
 • instrumentów rynku pracy (m.in. staży, bonów, przygotowania zawodowego dorosłych, robót publicznych czy prac interwencyjnych).

Konsultanci infolinii poinformują o obowiązujących procedurach zatrudniania i najważniejszych wydarzeniach na rynku pracy oraz o formach wsparcia jakie mogą otrzymać z urzędu pracy bezrobotni i poszukujący pracy. Doradzą oraz pomogą w znalezieniu odpowiednich szkoleń, wskazując możliwości dofinansowania szkoleń z urzędu pracy oraz innych.

Aktualnie informacje na portalu oraz pomoc na Infolinii jest udzielana w języku polskim, rosyjskim i angielskim, ale już wkrótce będzie udzielana również w języku ukraińskim. Infolinia działa w godzinach od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku.

Ulotka Zielona Linia w języku ukraińskim
Ulotka Zielona Linia w języku polskim

Strony, pod którymi można znaleźć inne niezbędne informacje:
Strona urzędu pracy w języku ukraińskim
Centralna baza ofert pracy (jest możliwość wyboru języka ukraińskiego oraz uruchomienie aplikacji mobilnej)
Sieć europejskich ofert pracy (jest możliwość wyboru języka ukraińskiego)

Ulotki informacyjne

Poniżej znajdują się ulotki informacyjne dla uchodźców z Ukrainy zawierające podstawowe wiadomości o punktach recepcyjnych, opiece medycznej, a także o możliwości poszukiwania pracy, edukacji dla dzieci oraz legalizacji pobytu wraz z telefonami i adresami internetowymi, pod którymi można uzyskać więcej informacji.

Załączone materiały w czterech wersjach językowych:
- ukraińskiej,
- rosyjskiej,
- angielskiej,
- polskiej,
dostępne są również na stronie prezydent.pl.

Infolinia dla głuchych z Ukrainy

Polski Związek Głuchych organizuje pomoc dla Głuchych z Ukrainy. W zależności od potrzeb komunikacyjnych kontakt uchodźców z Polskim Związkiem Głuchych możliwy jest dzięki:

 • e-mail: glusiukraina@pzg.org.pl, deafukraine@pzg.org.pl
 • WhatsApp i Viber: 783 729 144, 724 028 395
 • Wideoinfolinia Skype: DeafUkraine (ukraiński język migowy)

Ulotka informacyjna. Jej treśc jest zawarta powyżej

 

Informacja dla osób przemieszczających się z Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi (psy, koty, fretki)

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej zwierzęta z gatunku psy, koty, fretki wjeżdżające z Ukrainy muszą posiadać:

 • prawidłowe oznakowanie (chip);
 • ważne szczepienie na wściekliznę;
 • wynik miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie;
 • świadectwo zdrowia wydane przez właściwe władze weterynaryjne.

W drodze odstępstwa z powodu działań wojennych na terytorium Ukrainy, zwierzęta towarzyszące właścicielom przekraczającym granicę polsko–ukraińską mogą być wpuszczone do Polski bez spełnienia powyższych wymogów weterynaryjnych.

Jeżeli jeden lub więcej z powyższych wymogów nie jest spełniony, należy zgłosić ten fakt funkcjonariuszowi polskiej Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej (Administracji Celnej) lub Policji przy przekraczaniu granicy państwowej.

W celu objęcia Państwa zwierzęcia uproszczoną procedurą przekraczania granicy państwowej należy wypełnić wniosek o:

1. Pozwolenie na przemieszczenie zwierzęcia towarzyszącego na teren UE – jeżeli Polska jest państwem docelowym osoby przekraczającej granicę

lub

2. Tranzyt przez państwo członkowskie - jeżeli Polska nie jest państwem docelowym osoby przekraczającej granicę.

Po wypełnieniu wniosku, Państwa zwierzę zostanie bezpłatnie oznakowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie przez Inspekcję Weterynaryjną.

Po wykonaniu procedur zostaną państwo zaopatrzeni w pozwolenie, które będzie dowodem legalnego przekroczenia granicy ze zwierzęciem towarzyszącym do miejsca docelowego.

W przypadku przekroczenia granicy bez zachowania powyższej procedury, po dotarciu na miejsce przeznaczenia (tymczasowego pobytu) konieczne jest zgłoszenie się ze zwierzęciem do zakładu leczniczego dla zwierząt, gdzie zostaną państwo poinformowani o dalszych procedurach.

Informacja w języku angielskim i ukraińskim