Borowiacy na Zjeździe Kaszubów 2024

Dodane przez Agnieszka Schreiber -

Kategoria

6 lipca br. członkowie Tucholskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego wraz z twórcami ludowymi należącymi do zrzeszenia pojechali do Kościerzyny na XXV Światowy Zjazd Kaszubów, aby promować kulturę i sztukę ludową Borów Tucholskich.

Zjazdy Kaszubów odbywają się co roku zawsze w innej miejscowości. W Kościerzynie to już drugi Zjazd! Uczestnicy przybyli pociągiem Transcassubia. Po odsłonięciu tablicy upamiętniającej dwa Zjazdy Kaszubów w Kościerzynie oraz postać Księdza Prałata Hilarego Jastaka nastąpił przemarsz do Kościoła Świętej Trójcy na uroczystą Mszę Świętą tysięcy uczestników Zjazdu z pocztami sztandarowymi, manifestując swoją tożsamość.

Kościerzyna z niezwykłą gościnnością przyjęła wszystkich uczestników Zjazdu. Do późnych godzin wieczornych wspólnie bawiono się na różnych koncertach, festiwalach i biesiadach. Członkowie Tucholskiego Oddziału Zrzeszenia uczestniczyli w Turnieju gry w Baśkę i z zainteresowaniem obserwowali Bicie Rekordu w Grze na Diabelskich Skrzypcach czy innych towarzyszących wydarzeniach.

Twórcy ludowi uczestniczyli w Jarmarku Kaszubskim, prezentując swoje wyroby. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rzeźbione w drewnie ptaszki oraz hafty w naszej tucholskiej kolorystyce. Plecione z korzenia sosnowego koszyki zwracały uwagę licznych uczestników Zjazdu i turystów. Nie było końca serdecznym rozmowom, a odpowiedzi na liczne pytania o nasz region etnograficzny, jakim są Bory były okazją do promowania naszej kultury i sztuki ludowej.

Wróciliśmy pełni wrażeń i zadowoleni z dużego zainteresowania naszymi stoiskami oraz naszą kulturą tak przecież zbliżoną korzeniami z Kaszubami.

Tekst: Iwona Lewandowska, prezes Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego oddział Tuchola

Uczestnicy zjazdu
Uczestnicy zjazdu
Uczestnicy zjazdu
Uczestnicy zjazdu